Sıradaki içerik:

Ripple’ın Eski CEO’su Devasa Miktarda XRP Transferi Yaptı!

e

5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

5G ağları, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda her zamankinden daha hızlı hız ve daha güvenilir bağlantılar sunan, yeni nesil mobil internet bağlantısıdır.

 

5G Nedir ?

En yeni ağ teknolojisini ve en yeni aramayı birleştiren 5G, mevcut bağlantılardan çok daha hızlı bağlantılar sunmalı ve yakında indirme işleminin norm olması beklenen yaklaşık 1GB/sn‘lik ortalama indirme hızlarıyla birlikte olmalıdır.

5G Nedir ?


Ağlar, Nesnelerin İnterneti teknolojisinde büyük bir artışa yardımcı olacak ve daha akıllı ve daha bağlı bir dünyaya izin verecek şekilde büyük miktarda veri taşımak için gereken altyapıyı sağlayacaktır.
5G ağları görünmeye başlıyor ve 2020 yılına kadar dünyanın her yerinde yayına girmesi bekleniyor; nerede olursanız olun çevrimiçi kalabilen daha hızlı bağlantılar sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisiyle birlikte çalışıyor.

 

5G Ne Zaman Başlayacak ?

Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

ABD

 

Verizon

Verizon,şuan dünyanın dört bir yanına, 2019 yılının başında 5G ağını başlatarak, gelecek nesil ağları sunan ilk küresel marka haline getirerek şaşırttı.
Şu anda sadece Şikago’nun sınırlı bölgelerinde ve birkaç yerde bulunmakta ve şu anda yeni 5G teknolojisini kullanılabilecek sadece iki cep telefonu var.
Şikago’da ABD, 4G’nin 300Mbps‘lik teorik üst hızından (ortalama hızlar 100Mbps’nin altında olma eğiliminde olmasına rağmen) çok daha hızlı olan 1.4Gbps‘ye kadar hızları elde etmeyi başardık.
Bununla birlikte, 5G’nin kapsamı düzensizdir ve bu en yüksek hızı elde etmek için kentin çeşitli 5G direklerinin etrafında hareket etmek zorunda kaldık. Yine de sürekli olarak 1Gbps civarında olma eğilimindeydik.
İngiltere‘deki Londra’da 5G, testimizde 200Mbps‘den 550Mbps‘ye kadar değişen hızlarla daha karışık bir çantaya sahip – hala 4G‘den daha hızlı, ancak Chicago’da gördüğümüz seviyeyle değil.

 

AT&T

 5G ağını Amerika Birleşik Devletleri’nde 19 şehre ulaştırdı , ancak hala 5G telefonlar sunmuyor – şu anda 5G Netgear Nitehawk mobil etkin noktası için tek seçeneğiniz var.

 

T-Mobile

Bu arada, T-Mobile ABD’deki 5G ağını henüz kurmadı, ancak daha önce New York, Los Angeles, Dallas ve Las Vegas‘ta başlayarak 30 şehre 5G getireceğini söyledi.

 

Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

İngiltere

 

EE

EE, 5G ağını 30 Mayıs 2019’da altı şehirde açarak 5G ağını başlatan ilk İngiltere taşıyıcısıydı. 2019’un sonuna kadar 5G’yi 10 şehre daha getirme sözü verdi.

 

Vodafone

 3 Temmuz 2019’da, yedi şehirde 5G‘yi başlattığında, 17 Temmuz’da da sekiz kasaba ve şehre inerken izledi.
Sırada, 19 Ağustos’ta Londra’da 5G hizmetini başlatan Üç oldu, ancak bir avlanma var – başlangıçta yalnızca ev genişbantı için kullanılabiliyor . Ancak, bu yıl daha sonra harekete geçecek, ayrıca 24 kasaba ve şehre gelecek.

 

O2

Bu arada O2, henüz hiçbir 5G hizmetine sahip olmayan tek büyük İngiltere ağıdır, ancak Ekim ayında 5G almayı planlıyor.
Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

Avustralya

Telstra

Telstra‘nın 5G kapsama alanı, Avustralya’daki ilk 5G akıllı telefon olan Samsung Galaxy S10 5G’nin piyasaya sürülmesiyle Mayıs 2019’dan itibaren yayına girdi .
O zamanlar, kapsama alanı 10 büyük şehir ve bölge ile sınırlıydı ve bu bölgeler içinde bir şekilde sınırlı ve yamalıydı. Buna Adelaide, Brisbane, Canberra, Gold Coast, Hobart, Launceston, Melbourne, Perth, Sidney ve Toowoomba da dahildir.
Ancak dağıtım devam ediyor ve kapsama alanı giderek artıyor. Avustralya’daki kapsama alanı hakkında ayrıntılı ve güncel harita için Telstra’nın 5G sayfasını inceleyin.

 

Optus

Öte yandan Optus, herhangi bir somut zaman çizelgesi veya yol haritası yayınlamamasına rağmen, resmi web sitesi Mart 2020’de inşa edilen ve kamuya açık olma tarihini gösterebilecek 1.200 5G siteye sahip olmayı hedeflediğini belirtti.

 

Türkiye

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ( BTK ), Turkcell , Vodafone Türkiye ve TTMobil tarafından, ülkenin en büyük üç şehri olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da farklı frekans bantlarında 5G denemeleri yapılması teklifini onayladı.
Türkiye’de 5G‘li cihazların sayısı çok az o yüzden sanırım türkiyenin 5G teknolojisine geçmesine 2-3 yıl var gibi.

 

5G Hangi Telefonlarda Mevcut?

 

Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

2019’da bir dizi 5G telefon duyurusu yapılmış, ancak şu anda sadece bir avuç mevcut ve seçim ülke ve taşıyıcı tarafından daha da sınırlandırılıyor.
ABD’de, Motorola’nın 5G Moto Mod’u, seçkin birkaç Moto Z el cihazına yeni nesil bağlantı sağlar, ayrıca Samsung Galaxy S10 5G de mevcuttur.
İngiltere’de olanlar için şu anda altı adet 5G telefonu ele geçirebilirsiniz; Samsung Galaxy S10 5G, Oppo Reno 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Xiaomi Mi Karışımı 3 5G, Huawei Mate 20 X 5G ve LG V50 ThinQ 5G cep telefonunda. Samsung Galaxy Note 10 Artı 5G da yazı sırasında ön sipariş için kullanılabilir.
Avustralya’da, yalnızca üç adet 5G akıllı telefon bulunmaktadır ve bunlardan sadece ikisi doğrudan kullanılabilir durumdadır. Oppo Reno 5G ve LG V50 ThinQ 5G ve Samsung Galaxy S10 5G.
Tekno Tekir 5G Hakında Bilmeniz Gereken Her Şey

5G Ne Kadar Hızlı?

5G hızları yerler, ülkeler, taşıyıcılar ve cihazlar arasında değişecektir, ancak genel olarak beklediğiniz ortalama internet hızı 4G‘de sunulanlardan çok daha yüksek olmalıdır.
ABD, İngiltere ve Avustralya’daki ilk 5G ağlarını test ettik ve karma bir çanta için hız bulduk.
 • Chicago’daki Verizon 5G ağını bir Samsung Galaxy S10 5G kullanarak test edebildik (ve salıya kadar böyle devam edeceğiz) ve 1 Gb/s’yi doldurarak tutarlı hızları yakalayabildik. 5G testlerimizden biri 1.385 Gbps‘de zirveye ulaştı.
 • Londra’daki mobil ağ trafiği için en sıkışık bölgelerden biri ve EE, 5G sunumunun ilk aşaması için bu yüksek kullanım alanlarına odaklandı.
OnePlus 7 Pro 5G‘yi elimize aldığımızda ilk yaptığımız şey, Hızlı uygulamada bize bir 220Mbps hız veren bir hız testi yapmak.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • riopel112 ay önce
 • Blog için teşekkürler. Gerçekten teşekkür ederim! Daha fazla istemek.