Sıradaki içerik:

Apple iPhone 12 Türkiye fiyatlarını açıkladı! Keşke açıklamasaydı!

e

Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tekno Tekir Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Bir cep telefonu, hücre siteleri olarak bilinen uzmanlaşmış bir baz istasyonu hücresel ağı üzerinden mobil telekomünikasyon için kullanılan elektronik bir cihazdır. Bir cep telefonu tam Çift Yönlü İletişim sunar ve kullanıcı bir hücreden diğerine geçtiğinde bağlantıyı aktarır. Telefon kullanıcısı bir hücre alanından diğerine geçerken, sistem otomatik olarak cep telefonuna ve daha güçlü bir sinyal içeren bir hücre sitesine bağlantıyı korumak için yeni bir frekansa geçmek için komut verir.

 

Cep telefonu öncelikle Ses iletişimi için tasarlanmıştır. Standart ses işlevine ek olarak, yeni nesil cep telefonları birçok ek servisi ve yazılı mesajlaşma için SMS, e-posta, İnternet’e erişim için paket değiştirme, oyun, Bluetooth, video kaydedici ile kamera ve gönderme için MMS fotoğraf ve video, MP3 çalar, radyo ve GPS alma.

Cep Telefonunda Sinyal Frekansı

Hücresel sistem, bir alanın küçük hücrelere bölünmesidir.
Bu, o bölgede yaygın olarak tekrar kullanımın kullanılmasını sağlar, böylece birçok kişi aynı anda cep telefonunu kullanabilir. Hücresel şebekelerin artan kapasite, düşük güç kullanımı, daha geniş kapsama alanı, diğer sinyallerden azaltılmış parazit vb. Gibi birçok avantajı vardır.

FDMA ve CDMA Sistemleri

Sinyalleri birkaç farklı vericiden ayırmak için Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (FDMA) ve Kod Bölmeli Çoklu Erişim (CDMA) geliştirilmiştir. FDMA’da, her hücrede kullanılan gönderme ve alma frekansları, komşu hücrelerde kullanılan frekanslardan farklıdır. CDMA ilkesi daha karmaşıktır ve dağıtılmış alıcı-vericiler bir hücre seçip dinleyebilir. Diğer yöntemler arasında Polarizasyon Bölmeli Çoklu Erişim (PDMA) ve Zaman Bölmeli Çoklu Erişim (TDMA) bulunmaktadır. Zaman bölmeli çoklu erişim, tek bir hücrenin kapsama alanı içindeki çoklu kanalları vermek için FDMA veya CDMA ile birlikte kullanılır.
Baz İstasyon Çeşitleri

Cep Telefonunda Kodlar

Cep telefonlarında bunlarla ilgili özel kodlar bulunur. Bunlar şunları içerir:
 • Elektronik Seri Numarası (ESN) – Telefonda programlanmış benzersiz 32 bitlik numara
 • Mobil Kimlik Numarası (MIN) – Telefon numarasından türetilen 10 basamaklı numara.
 • Sistem Kimlik Kodu (SID) – FCC tarafından her taşıyıcıya atanan benzersiz 5 basamaklı sayı.
Bir servis planı seçilip etkinleştirildiğinde telefona MIN ve SID kodları programlanırken ESN telefonun kalıcı bir parçasıdır.
Cep telefonu bir Çift Yönlü cihazdır. Konuşma için bir frekans kullandığımızda, dinlemek için ikinci bir ayrı frekans kullanılır. Böylece çağrıdaki her iki kişi de aynı anda konuşabilir. Cep telefonu 1.664 veya daha fazla kanalda iletişim kurabilir. Cep telefonları hücrelerin içinde çalışır, böylece hareket ettikçe farklı hücrelere geçmek kolaydır. Cep telefonu kullanan bir kişi yüzlerce kilometre yol kat edebilir ve hücresel yaklaşım nedeniyle tüm zaman boyunca bir konuşma yapabilir.
Tekno Tekir Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?
SIM Kartın Aktivasyonu
SIM kart (Abone Kimlik Modülü (SIM)), cep telefonunda kullanılan bir tür Akıllı karttır . SIM, kullanıcının abonelik bilgilerini ve telefon rehberini içeren ayrılabilir bir akıllı karttır. Bu, kullanıcının ahizeyi kapattıktan sonra bile bilgilerini korumasını sağlar. Alternatif olarak, kullanıcı yalnızca SIM’i değiştirerek ahizeyi tutarken servis sağlayıcıları da değiştirebilir. SIM kart 15 basamaklı servis abone anahtarını güvenli bir şekilde saklar.
Anahtarın rakamları:
 • İlk 3 hane – Mobil ülke kodu
 • İkinci 2 hane – Mobil şebeke kodu
 • Üçüncü 10 hane – Mobil istasyon kimlik numarası

Abone Kimlik Modülü SIM

Tekno Tekir Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Cep telefonu ilk kez kullanıldığında, SIM Kartta bulunan
Uluslararası Mobil Abone Kimliği – IMSI adlı bir numarayı,
kartın kaydedilmesini sağlamak için bir veritabanında görünen
ağa gönderir. IMSI tanınırsa, ağ şifrelenmiş ve telefona
geri gönderilen Geçici Mobil Abone Kimliği (TMSI)
olarak adlandırılan başka bir numara oluşturur. Sonraki
tüm aramalarda, telefon TMSI’yi yayınlayarak kendini tanır.

Bir arama yaptığımızda ne olur?

 1. Cep telefonunu açtığımızda, Kontrol kanalındaki bir SID’yi deniyor. Kontrol kanalı, telefonun ve baz istasyonunun birbirleriyle konuşmak için kullandığı özel bir frekanstır. Cep telefonu kontrol kanalıyla bağlantı kurmakta zorluk çekerse, “hizmet yok” mesajı görüntüler.
 2. Cep telefonu SID’yi alırsa, SID’i telefonda programlanan SID ile karşılaştırır. Her iki SID eşleşirse, telefon, iletişim kurduğu hücrenin ana sisteminin bir parçası olduğunu belirler.
 3. Telefon ayrıca SID ile birlikte bir kayıt isteği iletir ve MTSO telefonunuzun konumunu bir veritabanında izler. MTSO, telefonu çalmak istediğinde hangi hücrede olduğunuzu bilir.
 4. MTSO daha sonra sinyali alır, telefonu bulmaya çalışır. MTSO, telefonun bulunduğu hücreyi bulmak için veritabanına bakar. MTSO daha sonra aramayı almak için bir frekans çifti seçer.
 5. MTSO, hangi frekansların kullanılacağını söylemek için Cep telefonu ile kontrol kanalı üzerinden iletişim kurar. Cep telefonu ve kule bu frekansları açtıktan sonra arama bağlanır.
 6. Cep telefonu hücrenin kenarına doğru hareket ettiğinde, hücrenin baz istasyonu sinyal gücünün azaldığını not edecektir. Aynı zamanda, telefonun hareket ettiği hücredeki baz istasyonu, telefonun sinyal gücünün arttığını görebilir.
 7. İki baz istasyonu MTSO ile kendilerini koordine ediyor. Bir noktada, Cep telefonu kontrol kanalından bir sinyal alır ve frekansları değiştirmeye yönlendirir. Bu, telefonu yeni hücreye çevirecektir.

 

GSM Sistemi

 

 

GSM Sistemi

Mobil İletişim için Global Sistem, dünyadaki mobil telefon sistemleri için standarttır. GSM’de, sinyal ve konuşma kanalları dijitaldir, bu nedenle GSM, 2G (İkinci Nesil) bir sistem olarak kabul edilir. Bu, veri iletişim uygulamalarının yaygın şekilde uygulanmasına yardımcı olur. GSM şebekesinde beş farklı hücre boyutu vardır. Bunlar makro, mikro, pico, femto ve şemsiye hücreleridir.
Makro hücreler, baz istasyonu anteninin ortalama çatı üst seviyesinin üstünde bir direk üzerine monte edildiği hücrelerdir. Mikro hücreler, anten yüksekliği ortalama çatı üst seviyesi altında bulunan hücrelerdir. Pico hücreleri, kapsama çapı birkaç düzine metre olan küçük hücrelerdir. Bunlar daha çok iç mekan uygulamalarında kullanılır. Femto hücreleri, konutlarda veya küçük işletmelerde kullanım için tasarlanmış ve genişbant internet bağlantısı üzerinden servis sağlayıcının ağına bağlanan hücrelerdir.
Şemsiye hücreleri, daha küçük hücrelerin gölgeli bölgelerini kaplamak ve bu hücreler arasındaki kapsama alanlarını doldurmak için kullanılır. Hücrenin yatay yarıçapı, anten yüksekliğine, anten kazancına ve yayılma koşullarına bağlı olarak değişir. GSM’in desteklediği maksimum mesafe 35 kilometredir. Çoğu 2G GSM şebekesi 900 MHz veya 1800 MHz bantlarında, 3G GSM ise 2100 MHz frekans bandında çalışmaktadır.

Zaman paylaşımı

Time Division Multiplexing tekniği, radyo frekans kanalı başına sekiz tam hızlı veya on altı yarı hızlı konuşma kanalını paylaşmak için kullanılır. Bir TDMA çerçevesinde gruplandırılmış sekiz radyo zaman dilimi vardır.

Tekno Tekir Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Mobil ağ

Cep telefonu sesli, yazılı, multimedya mesajları veya veri aramalarını Radyo Frekanslarına (RF) dönüştürür. Cep telefonu baz istasyonları bu RF sinyallerini iletir ve alır ve arayanları diğer telefonlara ve diğer şebekelere bağlar. Cep telefonu şebekesi, her biri bir baz istasyonuna sahip, birbiriyle örtüşen binlerce, ayrı coğrafi bölgeye veya ‘hücreye’ ayrılmıştır. Bir hücrenin boyutu, kapsama alanına ve bu alanda yapılan aramaların sayısına bağlıdır. En küçük hücreler kalabalık binalar ve yoğun nüfus yoğunluğu olan kentsel alanlarda bulunurken, en büyük hücreler insanların dağıldığı kırsal bölgelerdedir.
GSM’de iki tür kanal kullanılmaktadır. Bunlar Kontrol kanalları ve Trafik kanallarıdır.

Kontrol kanalları

Bunlar, bir arama geldiğinde cihaza cep telefonunu söylemek ve hangi frekansı kullanacağınızı söylemek gibi temizlik işlerinden sorumludur. Bu devralmanın çalıştığından emin olmak için, telefon sürekli olarak 16 komşu hücrenin yayın kontrol kanalını izler. Normal çalışmada, telefonlar sürekli olarak baz istasyonun net bir sinyal alması için gerekli minimum olarak gönderdikleri radyo dalgalarının gücünü ayarlar. Bir telefon baz istasyonundan uzaklaşırsa ve sinyal zayıfsa, ağ listeye girer ve komşu bir hücreye geçişi en iyi sinyalle tetikler.

Tekno Tekir Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

Trafik kanalları

Cep telefonundan baz istasyonuna çağrıları veya diğer verileri taşımak için kullanılır; Trafik kanalında ses veya metin verisi patlamalarda taşınır. Her bir patlama, her biri 57 bit uzunluğunda iki ardışık bit dizisi (1 ve 0’ları temsil eden bir dizi sinyal) içerir.

Menzil

Mobil cihazların bağlanabileceği aralık sabit bir rakam değildir. Kullanılan sinyalin frekansı, vericinin anma gücü, vericinin boyutu vb. Gibi birkaç faktöre bağlıdır.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli