Sıradaki içerik:

ABD ordusu üslerin güvenliğinde görev yapmak için “robot köpekleri” test etti

e

Neuralink: Elon Musk beynine çip takılan domuzu tanıttı

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon-Musk-beynine-cip

Elon Musk, Gertrude adı verilen ve beynine bozuk para büyüklüğünde bir çip takılmış olan dişi bir domuzu tanıttı. Musk, beyinle makine içinde arayüz oluşturmak üzere yaptığı çalışmalarda gösterdiği ilerlemeyi de böylece açıklamış oldu.

İnternet üzerinden yaptığı bir yayında Musk, “Beyninize takılan ve minicik kabloları olan bir çeşit akıllı bilezik benzer biçimde” açıklaması yaptı.

Neuralink adlı start-up şirketi, insanlar üzerinde denemelere başlamak üzere geçen yıl müracaat yapmıştı. Bu arayüz, nörolojik sorunları olan kişilerin telefonlarını ve bilgisayarlarını zihinleriyle denetim etmelerini sağlayacak.

Musk, bu çiplerin vakit içerisinde bunama, Parkinson hastalığı ve omurilik zedelenmelerini iyileştireceğini söylüyor.

Ancak uzun vadeli hedef, Musk‘ın “süper insan bilişselliği” adını verdiği bir çağda, “insan ırkını yok edebilir” dediği suni zekayla mücadele etmek.

Tekno Tekir Neuralink: Elon Musk beynine çip takılan domuzu tanıttı
elon musk ve beyine çip

“Kafatasınıza mükemmel şekilde yerleştirilebiliyor”

Gertrude, cuma günü yapılan yayında tanıtılan 3 domuzdan biri. Harekete geçmesi birazcık vakit alsa da samanları koklayıp yemeye başladığında beynindeki nörolojik aktivite bir grafikten takip edilebildi.

Beynindeki işlemci kablosuz sinyaller göndererek yiyecek ararken burnunda oluşan nörolojik aktiviteyi bildirdi.

Musk‘a bakılırsa ortalama bir yıl önce kamuoyuna detayları açıklanan orijinal Neuralink aygıtı, daha da basitleştirildi ve boyutları küçültüldü:

Kafatasınıza mükemmel şekilde yerleştirilebiliyor. Saçınızın altında durabilir ve farkına bile varmazsınız.”

2017’de kurulan Neuralink, 3 yıldır en iyi bilim insanoğluını işe alabilmek üzere çalışıyor. Musk işe alımlar için sosyal medya üzerinden bilim insanoğluına yönelik reklam yapmaya devam ediyor. Cuma günü meydana getirilen yayının sebebi de büyük oranda bilim insanoğluının ilgisini çekmek.

Tekno Tekir Neuralink: Elon Musk beynine çip takılan domuzu tanıttı
beyine çip

Şirketin geliştirdiği aygıt, 3 binden fazla elektrot içeren minik bir denetim çubuğundan oluşuyor. Elektrotlar, insan saç telinden daha ince ve esnek liflere bağlı. Kontrol çubuğu, bu şekilde 1000’den fazla beyin hücresinin aktivitesini izleyebiliyor.

Pennsylvania Üniversitesi‘ndeki Kording Laboratuvarı’ndan Ari Benjamin, Musk‘ın gösterimından sonrasında BBC’ye verdiği röportajda, bu hızla gelişen teknolojinin önündeki asıl güçlüğün, insan beyninin tümüyle karmaşa yapısı olacağını söyledi:

“Kayıtları aldıktan sonra Neuralink, bunları deşifre etmek durumunda kalacak ve bir gün bu engele çarpacak: Ne kadar beyin hücresini kaydederse etsin, insan beyninin nasıl çalıştığına dair temel bilgilerimiz noksan.”

“Desifre etme hedefi ve hareket ettirme planları, beyin hücresinin kodlarını anlamadığımız sürece çok zor çünkü bunların tümü birbiriyle bağlantılı.”

Musk‘ın SpaceX ve Tesla şirketleri, uzay yolculuğunda ve elektrikli araç üretiminde yaptığı çıkışlarla tüm dünyada tanınır hale geldi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli