Sıradaki içerik:

Baz İstasyonu Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

e

Ping Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tekno Tekir Ping Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Atılır?

Web’de çok takılan biri iseniz bunu bilmeniz gerek veya mutlaka karşılaşmış olamalısınız. Özellikle online oyun oynayan biri iseniz bunu bilmeniz gerek. Ping ne kadar düşük olursa hızın o kadar iyi yönden etkiler.

Ping Nedir?

Ping aynı ağ üzerinde bulunan iki ayrı sistemin bağlantı durumu ve geçikme süresini ölçmek için kullanırız.
Bir ağa bağlı iki sistemin arasındaki hızı belirler. Türkiye’deki bir oyuncu çok sunuculu bir oyun oynayacak sunucular(Avrupa, Orta Doğu, Asya, Amerika,) fiziksel bağlantının en yakın olduğu sunucuya daha düşük ping gösterecek Not: Sunucu kalitesi ve bağlantı kalitesi ile değişiklik gösterebilir.
ping

Ping Ne İşe Yarar ?

Sunucunun durumunu kontrol etme ve gecikme tepkisini ölçmek için sıkça kullandığımız bir işlemdir. Sunucudan yanıt alamadığımız durumda kayıp oranı veya sitem tepkimesini ölçeriz burda kullanılan birim “MS”dir (MİLİSANİYE) Örneğin : 25ms ‘lik ping veren bir bağlantı 80ms’lik bir bağlantıdan daha hızlı olduğu söylenebilir.
Gecikme olarak da bilinen ping hızı, milisaniye cinsinden ölçülen İnternet’teki gecikme süresine karşılık gelen bir sayıdır (örneğin 30ms). Rakam yükseldikçe, çevrimiçi olduğunuzda daha fazla veri aktarma hızı yaşayabilir ve algılayabilirsiniz. Çevrimiçi oyunlar oynarsanız, özellikle birinci şahıs çekim veya sürüş oyunları oynuyorsanız, gecikmenin 30 ms’den daha az olmasını istersiniz. Geri kalanımız için, 100ms altındaki herhangi bir şey yeterli olacaktır.

Ping Testi

Ping testi, bir dosyayı doğrudan bir bilgisayardan diğerine göndermek için Internet’i kullanmanın özel bir yolu olan FTP’yi (Dosya Aktarım Protokolü) kullanarak dosya gönderdiklerinde, insanlar için zaman kazandıran önemli bir etkendir.
Bilgisayarın ‘Çalıştır’ komutunu bulun ve ‘cmd’ yazın karşınıza siyah bir ekran çıkacak buraya “ping www.siteadı.com” veya “ping site-ip-adresi” yazarak enterlayın  sistem otomatik olarak 4 ping atacak bunu süresiz yapmak için “ping www.siteadı.com -t” yapın ve süresiz olarak ping atacaktır.
Gönderen bilgisayar alıcı bilgisayara “ping” yapar ve yeterince hızlı bir yanıt (veya herhangi bir yanıt) alamazsa, bağlantı kurmaya çalışırken daha fazla zaman kaybetmez. Bu, işlem genelde bağlantının aktif veya devredışı olup olmadığını kontrol etmek içinde kullanılır.
Ping Bonk

 

Ping “bonk” Gider

Elbette, yararlı veya hatta zararsız bir şey alan ve onu çevrimiçi bir şakaya ya da eklemeye dönüştüren bazı teknik türleri her zaman vardır. Bir “ping storm” kullanarak, bilgisayar korsanlığı geçici olarak bir web sitesi sunucusunu devre dışı bırakabilir. Hacker, aynı anda binlerce ping “paketi”(Örnek: Bagajı dolu binlerce araba ile sağlam olmayan köprüden geçirmek gibi) gönderiyor ve şüphesiz sunucu, ping saldırısı tarafından boğulmuş ve normal müşterilerine etkili bir şekilde hizmet veremiyor.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • plgc197712 ay önce
 • 1 sonunda, çalışmam ve bilgimle ilgili gerçekten yararlı veriler elde edebileceğim bir web sitesi edindim.

 • shadygirl196412 ay önce
 • Harika makale! Web sitemizdeki bu özellikle harika içeriğe bağlantı vereceğiz. Harika yazmaya devam edin.